Če so nam v srednji profesorji snov narekovali, nam je na fakulteti verjetno ne bodo. Zato smo vam v tem prispevku pripravili 10 bistvenih resnic o zapiskih, ki vas bodo prepričali, da boste pridno beležili, risali in čečkali snov za učenje v predavalnicah in doma. Kako in zakaj torej skrbeti za dobre zapiske, da bomo na izpitih uspešni?
Študijsko leto se bliža, z njim pa predavanja in zapiski! No, morda ste nekateri že začeli in že na polno jačate desna (ali leva) zapestja in členke v prstih. Morda pa si zapiske pripravljate za izpite, ki jih še morate poflikati v zadnjem izpitnem obdobju študijskega leta 2017/2018. Če niste čisto prepričani, kako se lotiti vsega skupaj, da bo imelo kak efekt, si dajmo danes ogledati …
...10 dejstev o zapiskih, ki se jih mora zavedati vsak študent
1. Zapiske delamo sproti, saj nas to spodbudi k rednemu obiskovanju predavanj in vaj.
2. Če med predavanji in vajami snovi ne uspemo zapisati dovolj pregledno in razumljivo, doma poskušamo vse skupaj ustrezno dopolniti. In to čim prej, dokler še imamo kaj v spominu ...
3. Včasih si pomagamo tudi z zapiski sošolcev ali pa jih celo delamo skupaj, sploh ko je kakšnega profesorja ali profesorico težje dohajati.
4. Tudi knjiga je naša prijateljica. Kadar predavanja potekajo točno po poglavjih v učbeniku ali skripti, se nam splača zapiske delati na način, da jih vnašamo kar v samo knjigo; podčrtamo, označimo, dopišemo, pojasnimo …
5. Kdor piše, si lažje zapomni. Sploh če potem še enkrat prebere za sabo in razume, kar si je zabeležil.
6. Zapiske je dobro opremiti s kakšnimi poudarki (npr. barvnimi), miselnimi vzorci, skicami, komentarji ...
7. Če ne zmoremo hitro lepo (ali vsaj čitljivo) pisati, je bolje, da si zapiske delamo z velikimi tiskanimi črkami. Vendar pazimo pri kakšnih naravoslovnih predmetih, kjer s črkami označujemo količine - tam se držimo zapisa po SI.
8. Večina profesorjev je zadovoljna, če si zapisujete snov med predavanji, saj to pomeni, da si želite od njihovih besed odnesti čim več. So pa med predavatelji tudi izjeme, ki želijo, da jim takrat prisluhnete in vam obljubijo svoje zapiske, po katerih se boste lahko učili. Čim več takih!
9. Ne prepisujte projecirane predstavitve. Ponavadi lahko pridete do nje z enostavno prošnjo, zakaj bi se torej mučili? Raje si dopišite kakšne profesorjeve komentarje. Prav tako pri dosti predavanjih ni povsod priporočljivo delati zapiskov na računalnik, saj se tipkanje sliši in je zato moteče …
10. Res je, tudi brez zapiskov se da preživeti, a se je lažje učiti, če jih imamo! Tudi kadar vam bodo dali vedeti, da nima smisla, da si jih delate in boste res morali predelati knjigo, se vam splača, da si jih delate doma med učenjem. Kajti, kot smo rekli že pri 5. točki, kdor piše, si lažje zapomni.
Comments