Seveda govorimo o dodatnem študentskem letu brez predavanj pred zaključkom študija, ne o zakonski zvezi s študentom ali študentko zadnjega letnika. :) Sedaj, ko smo pridobili vašo pozornost in je ta malenkost razjasnena, pa vabljeni, da si v tokratnem prispevku preberete, zakaj je absolventa dobro vzeti in zakaj ga je včasih celo nujno.
Vir slike: Unsplash, avtorica: Priscilla Du Preez
Absolventski staž je znan že iz predbolonjskega obdobja, ko so bile obveznosti študentov tempirane v smislu nekaj let predavanj in dodatnega leta, ki so si ga lahko vzeli za pripravo zaključnih del. Danes je sistem malce drugačen. Ker dosti bolonjskih dodiplomskih študijev ne zahteva obsežne raziskave in ker se na podiplomskih predavanja običajno zaključijo že v po prvem semestru drugega letnika, mnogi študentje pohitijo in raje ne izgubijo dodatnega leta.
Mite o absolventu je potrebno ovreči
Hiteč in noreč svet nam pripoveduje, naj čim prej končamo študij, poiščemo delo in pričnemo svojo kariero, da bomo v življenju kaj dosegli. In naj nehamo z izgubljanjem časa dodatnega leta. Izguba časa? Študij ne bi smel biti izguba časa! Je čas, v katerem se kakovostno izobrazimo tako formalno kot tudi neformalno, gremo na kakšen mednarodni projekt ali prakso v tujino, tudi da si po potrebi vzamemo nekaj časa zase. Izgubljeno leto, postavljeno v pravi kontekst, je v resnici “bonus” leto.
Študenti in študentke, ki se odločijo za dodatno leto, so leni, menijo nekateri. Če jim ni uspelo sproti izpolnjevati študijskih obveznosti, kako so lahko potem sploh študirali. Dejstvo pa je, da pridi do absolventa v resnici pomeni izpolniti svoje študijske obveznosti. Tisti, ki jih ne, ne morejo napredovati v višji letnik, ampak lahko samo ponavljajo. In posledično absolventa ne morejo koristiti. Tako da ta teorija pade že po uradni dikciji.
Lahko bi še nadaljevali in ovrgli mnoge mite, a si raje oglejmo, zakaj je absolventa dobro vzeti.
Nekaj idej, kaj lahko počnete v času absolventa oziroma razlogov, zakaj ga vzeti
1. Lahko temeljito izdelate zaključno delo.
2. Preverite več možnosti nadaljevanja študija ali zaposlitve.
3. Zvišajte ocene ali izvedete dodaten projekt, da imate večjo možnost za vpis naprej ali pridobitev štipendije.
4. Lahko greste na prakso v tujino ali se vključite v mednarodni projekt.
5. Poskusite s prostovoljstvom in sodelujte pri družbenih aktivnostih lokalne skupnosti.
6. Pridobite novo jezikovno, kulturno ali strokovno specifično znanje ali veščino.
7. Preberete vse knjige, ki so se vam nabrale na policah in zanje ni bilo časa.
8. Uredite svoj življenjski slog, da bo bolj zdrav, saj dvajseta ne bodo trajala večno.
9. Počakajte eno leto, da bo na vašem študijskem programu več možnosti, da pridete zraven (in vmes še zvišajte ocene).
10. Uživajte v študentskem življenju, ker bo z absolventom ali brez kmalu minilo. :)
Comentários