top of page

Ob dnevu raziskovalcev Posvet o mladinskem raziskovalnem delu v Celju

Povezovanje znanosti in mladih je bil naslov letošnjega posveta o mladinskem raziskovalnem delu v Celju, ki je potekal na dan raziskovalcev, 27. 9. 2024, v Osrednji knjižnici Celje. 

Slika je bila generirana z umetno inteligenco


Več kot štiridesetletna tradicija mladinskega raziskovalnega dela v Celju


Raziskovanje mladih Celjanov in Celjank sega v šestdeseta leta, ko se je rodila ideja o skupnem poglobljenem zanimanju mladih za znanost in tehnologijo. Nekaj let kasneje se je iz nje razvilo gibanje Znanost mladini, prva srečanja s predstavitvami inovacij mladih pa so se imenovala “Inovator Celja”. Poseben odbor v okviru Občinske raziskovalne skupnosti deluje od leta 1978. 


Danes projekt vodi Oddelek za družbene dejavnosti Mestne občine Celje, pri njem pa sodelujejo partnerji I. gimnazija v Celju, Osnovna šola Hudinja, Osrednja knjižnica Celje, Regijsko študijsko središče, Šolski center Celje in Zveza za tehnično kulturo Slovenije. Več o projektu najdete na spletnem mestu Mladi za Celje.


Razstava in posvet v čast mladim raziskovalcem Celja


Letošnji Dan raziskovalcev se je pričel z uvodno razstavo Zlati celjski mladi raziskovalci, ki si jo lahko ogledate pred Osrednjo knjižnico Celje. Preteklo raziskovalno leto so celjski mladi raziskovalci z mentorji ustvarili 118 raziskovalnih nalog. Od tega se jih je več kot 80 uvrstilo na državno srečanje mladih raziskovalcev, 11 pa jih je bilo na srečanju najboljših.


Posvet z naslovom Z raziskovanjem v svet/vesolje je potekal v sodelovanju s Šolskim centrom Celje, Srednjo šolo za kemijo, elektrotehniko in računalništvo. Sogovorniki posveta so bili solastnik podjetja WepiK Domen Hohler, direktor podjetja ENSET Jure Hundrič, profesorica angleščine na SŠ KER Klavdija Špur Kereb in Nik Horvat iz Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Kasneje je zbrane nagovoril podžupan MOC Samo Seničar in pomočnik ravnateljice SŠ KER Jernej Jančič, ki sta prav tako svojo kariero začela z raziskovanjem. Na daljavo se je zbranim iz ZDA pridružil tudi dr. David Šarlah. Udeleženci posveta so bili složni v misli, da je raziskovanje v mladih letih pomembno za odkrivanje življenjskih interesov posameznika ter za povezovanje z drugimi raziskovalci (Valant, 2024).

Commenti


bottom of page